Ne tür bir blog sitesi kurmalıyım? Kategori ile sınırlı değilsinizNe tür bir blog sitesi kurmalıyım? Ne konuda içerik üretmeliyim?

Teknoloji, ve genel olarak bilişim dünyasındaki gelişmelere istinaden günümüzde, farklı bilgiler bulabileceğiniz yüzlerce ve hatta binlerce web sayfası görmek mümkün. E tabi internet deyince, farklı içerik yönetim sistemleriyle oluşturulmuş ve ziyaretçiye sunulmuş, birbirinden renkli ve değişik tasarımlarda ara yüzleri olan web siteleri akla geliyor. Birbirinden yeni bloglar ve kişisel siteler artık kategorileri açısından da değişiklik gösteriyor. Hatta asıl alaka kategorilerin alakasızlığı oluyor 👍

İnsanlar artık o kadar çok konuda içerik üretiyor ki, kişisel bir web sitesinin tek bir çizgide kalmasını sağlamak kişinin kendini sınırlandırması gibi bir şey olur. Çünkü kişisel blogunuz hayal gücünüzle dokuyacağınız size özel yerdir. Hani kurumsal ve amaca yönelik oluşturulmuş sitelerden bahsetmiyorum. Örneğin chip veya shift delete sitelerinde teknolojinin dışında başka bir kategori görmek söz konusu değil. Bu siteler amaca yönelik oluşturulmuş sitelerdir.

Hepsi bir arada çözüm sunanlarda var elbette. Ancak olaylar kurumsallaşınca zor olan 'belli bir çizgiyi korumak' daha kolay oluyor hani ekip işi oluyor profesyonellik dediğimiz şey!. Keza tek bir kategoriye yönelik içerik üreten chip veya shift delete gibi siteler bunlara birer iyi örnek olup, bu siteler çok ciddi bir ekibin çalışmasıdır. Bu bağlamda kişisel siteniz için tek bir kategoriye yönelik içerik üretmek özellikle blogundan gelir elde etmek isteyen  bireysel kullanıcılar için kendini sınırlamak ve dolayısıyla daha az kazanmak anlamına gelebilir. Elbette tek bir kategoriye yönelik içerik üreten kişisel blogunuzda olabilir. Bu durum emeğiniz ve motivasyonunuzla orantılıdır. Elbette sadece kazanç elde etmek için değil blog yazmayı gerçekten sevenler olduğunu da göz önünde bulundurun. İlk amacınız bu olursa. Daha avantajlı da olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kişisel blogunuzda içerik ve kategoriler konusunda özgürsünüz ancak gelir elde etmek için bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Özellikle blogger platformunda içerik üreten blogger arkadaşlar daha iyi bilirler; Blogger kategori bazlı çalışan bir blog alt yapısı sunmaz. Bu ne demektir? Kişisel blog yazarlarının istedikleri her konuda yazabileceği, blog tutabileceği demektir elbette. Dilediğiniz her konuda yazmakta hürsünüz. Ancak blog sektörü, blogundan kazanç elde etmeyi planlayanlar ile blogunu sadece günlük gibi kullananlar şeklinde 2 ye ayrılır. Öyle ilginç bloglar varki; mesela bir tanesi resmen günlük defteri gibi! Ayrıca oku oku bitmeyecek kadar belki binlerce gönderi var blogunda.  Üstelik tüm gönderiler itinayla, ve yürekten yazılmış. Yaşananlar kendi yaşadıkları değilmiş mesela öyle diyor blogunda ancak ustaca kaleme aldığı ayrıntılarla dolu yazılar... Ağzına kadar dolu bir blog yani. Blogun keyif için açılmış olduğu gayet de belli... Ancak bazı bü tür bloglar bu samimi içerikleri yüzünden blogundan gelir elde edemeyebilir. Çünkü başta Google Adsense olmakla birlikte bir çok iyi düzeyde olan kazanç firmaları bu tarz siteleri kabul etmez. Bu kişiler alternatif olarak daha çok trafik sağlayacak içerikler üretmekle uğraşıp blogundan kazanç elde etme kafasında zaten değiller... Keza Adsense'in politikalarını geçmekte bir hayli zor.

Kazanç elde etmek için içerek üreten bloglar

Kazanç elde etmek için bir blog sitesi kurmak çok cazip bir fikir. Ancak Yukarıda bahsettiğim blogger gibi yazmayı ve içerik üretmeyi seviyor olmak gerek.. Örneğin yukarıda bahsettiğim blogger bu kadar yazıyı kazanç elde etmek için değil istediği için yazmış. Örneğin alternatif olarak bir haber sitesi kurmaksa niyetiniz bu (kısa vadede) tek başınıza başarabileceğiniz bir şey değil. Oluşturacağınız site en azından blogger üzerinde kazanç sağlamaya çalışacağınız tek başınıza başarabileceğiniz türden olmalı birazda üslup ve içeriğe dikkat etmek gerek elbette. Kurumsal fikirleri veya ekip işini tartışmıyorum bile... Daha da basitleştirmek için şöyle örnek vereyim. Örneğin sıradan bir seyahat blogunuz varsa ve gerçekten sık sık seyahat ediyorsanız. Gittiğiniz her yerle ilgili yazı yazıp güzel görsellerle destekliyorsanız işte size başarı ve kazanç vaat eden bir blog. Bu sıralar, hatta uzun zamandan beri seyahat blogları çok tutan projelerin başında geliyor. Seyehat bloglarını ekipleşerek kurumsal düzeye taşıyanlar olduğu gibi bunu sıradan yine kendi tarzıyla kazanç beklentisi olmadan yazanlar da var. Ancak fikir olarak bunu değerlendirebilirsiniz.

Günlük tarzında yazılan bloglar ile kazanç elde etmek zor olabilir

Rövanşta olan bir diğer blog türü de tabiki teknoloji blogu. Ancak herkesin bir gezi blogu kurması biraz daha olasıyken, teknoloji sitesi veya blogu kurması o kadar kolay değil. Teknolojiyi yakından takip ediyor olmak önemli ve tabiki sınırlarınız sabrınız ve üretkenliğinizden başka bir şey değil o da ayrı mesele. Ve tabi bu alanda da çok fazla blog hatta yukarıda da bahsettiğim chip ve shift delete gibi kurumsal ciddi siteler söz konusu. Keza seyahat blogları deseniz, çok kişisel türlerden profesyonel sitelere kadar geniş bir yelpaze söz konusu. Elbette çok orijinal bir fikrinizde olabilir. Trafik alacak türden konular olmasına dikkat etmek önemli. Günlük tarzı içimizi döktüğümüz bloglar tabiki olmalı. O da ayrı mesele. Üstelik sadece günlük tutmak için bile bir blogunuz olabilir. Gerekirse sadece sizin seçtiğiniz kişilerin görmesi üzere bile ayarlayabilirsiniz. Günlük bir gün yok olup gidebilir... Bir blog sitesinde her şeyiniz çok daha güvenli.. E tabi facebook varken neden bir günlük bloguna ihtiytaç duyayım ki? Zaten tüm fotolarım ve yazmak istediklerim orada. Böyle düşünüyorsanız tabiki de bir blog sitesine ihtiyacınız yok. E belki siz başka bir tarafı olmayanlardansınız! İçerik üreten kesimde olmak diye bir şey var ona istinaden söyledim. Ayrıca günlük yazmak ve özel anılarınızı yazmak istiyorsanız bunu neden Facebook'ta paylaşasınız ki değil mi :)  

Ben kişisel blogumu kendi zevklerim doğrultusunda oluşturdum. Sizlerde elbette az çok bilgi sahibi oldugunuz veya hakkında söylemek istediğiniz şey olunca yazdığınız bir bloga sahip olabilirsiniz. İnsanların faydalanabileceği, bilgi edinebileceği veya ilgiyle okuyacakları bir şeyler oluşturmak daha iyi bir trafik elde edeceğiniz anlamına gelebilir. İlginç kategorileri bir arada sunmak hiçte fena olmaz. Mesela, yine yakın zamanda ilginç denebilecek şekilde farklı kategorileri bir arada bulunduran bir bloga denk geldim. blogda bir çok ilginç kategorinin yanısıra, I phone için ayrı bir kategori ve dualar vb dini bilgiler paylaşımı gibi kategorilerin bir arada olması söz konusu. Tabi bu bir olumsuz eleştiri değil. Aksine zaten yazımın başından beri  anlatmaya çalıştığım ve kategorileri bertaraf ettiğimiz üretkenlikte sınır ve kategori tanımamak konusunun altını çizmeye çalışıyorum. İlle de kurumsal düşünülmeden de profesyonel şeyler çıkarmak kesinlikle mümkün. Google'ın Blogger platfromu bunun için iyi bir başlangıç. Daha profesyonel bir izlenim için çoğu blog servisi zaten kendi barındırma servisine 3. parti alan adı kullanmanıza izin veriyor. Tabiki blogger ile ve wordpress gibi platfromlar bu işte başı çekiyor.

Blog ve içerik yönetim sistemlerini tanıyın

Blog yazma, websitesi platfromları vs. gibi konularda hiç bilginiz yok ise anlamanıza birazda olsa yardımcı olacak şu başlığa bakabilirsiniz

Ayrıyeten, linkteki yazı içinde verdiğim link ile hangi platformun sizin için daha faydalı olacağına kendinizin karar vereceği bir başka yazı link var. Seçim yapmanız konusunda faydalı olabilir. (linkleri yakında ekleyeceğim)

Yorum Gönder

0 Yorumlar